Zdrowie intymne

Genotypowanie HPV – dlaczego jest tak ważne?

Genotypowanie HPV – dlaczego jest tak ważne?

Coraz powszechniejsza jest świadomość istnienia wirusa HPV. Wiadomo, że zakażeniu mogą ulec drogi moczowo-płciowe (zarówno męskie, jak i żeńskie), jama ustna, a nawet odbyt. Wiadomo również, że infekcja wirusem HPV wysoko koreluje z występowaniem nowotworów. Ale dlaczego tak ważne jest określenie, którym typem wirusa HPV się zaraziliśmy? W jaki sposób go wykryć? Jakie są najnowsze zalecenia w tym kierunku?

Wyróżniono wiele typów wirusa HPV. Najważniejsze z nich to typy tzw. wysokoonkogenne – czyli takie, które wysoce predysponują do rozwinięcia się nowotworu w miejscu infekcji. Zaliczamy do nich typy 16, 18, 26, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82. Najważniejszymi z tej grupy są typy 16 i 18. Odpowiadają one za ok. 70% przypadków zachorowań na raka szyjki macicy. Nie bez znaczenia są również typy tzw. niskoonkogenne (6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81, 89), ponieważ mogą one być przyczyną powstawania kłykcin kolczystych i płaskich oraz brodawek. Więcej na temat różnych typów wirusa HPV dowiesz się tutaj:  https://www.euroimmundna.pl/badanie-dna-hpv-skrining-vs-genotypowanie/

Wirusa HPV można wykryć, pobierając wymaz z miejsca podejrzanego o zakażenie. Najpopularniejsze i zarazem najczulsze są badania molekularne (tzw. badania genetyczne), w których do wykrycia obecności materiału genetycznego patogenu w materiale od pacjenta wykorzystuje się metody biologii molekularnej.

Okazuje się, że nie tylko możemy zidentyfikować, jakim konkretnym typem wirusa HPV jesteśmy zarażeni, ale również możemy zbadać, czy w przypadku wykrycia u nas wirusa może dojść do rozwoju nowotworu! W jaki sposób? Wykorzystując najnowsze testy, które zaczęły się pojawiać na światowych rynkach (testy GynTect).

 

Więcej o nowościach w diagnostyce HPV znajdziesz tutaj: https://www.euroimmundna.pl/nowosci-w-diagnostyce-hpv/

 

 

Piśmiennictwo:

1. https://www.euroimmundna.pl/badanie-dna-hpv-skrining-vs-genotypowanie/

2. https://www.euroimmundna.pl/nowosci-w-diagnostyce-hpv/

3. https://euroimmun.pl/blog/o-wyzszosci-detekcji-wirusa-hpv-nad-cytologia-w-profilaktyce-raka-szyjki-macicy/

4. https://euroimmun.pl/blog/badanie-dna-hpv-wybrac-skrining-czy-pelne-genotypowanie/

 

 

Autor: Agata Witkowska

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>