Badanie na chlamydię – co musisz o tym wiedzieć

Do najbardziej rozpowszechnionych bakterii z grupy STI należy Chlamydia trachomatis. W roku 2017 odnotowano aż 127 milionów nowych przypadków zachorowań w skali światowej. Trzeba być przy tym świadomym tego, że duży odsetek infekcji jest nierejestrowany.

Infekcja może dotyczyć obu płci i objąć genitalia, odbyt, oczy oraz gardło. Niestety w jej przypadku ryzyko zakażenia HIV jest 5-krotnie wyższe. Osoba zakażona Chlamydia trachomatis często nie ma żadnych objawów, jednak u kobiet sygnałem alarmującym są:

 • patologiczna wydzielina z pochwy
 • ból podczas oddawania moczu
 • ból podczas stosunku
 • krwawienie międzymiesiączkowe lub po stosunku
 • ból w podbrzuszu
 • dyskomfort w okolicach odbytu.

U mężczyzn zaś:

 • świąd penisa
 • opuchnięte i bolesne jądra
 • ból podczas oddawania moczu
 • uczucie dyskomfortu w okolicach odbytu
 • charakterystyczna wydzielina z penisa.

Ponieważ chlamydia nierzadko współwystępuje z zakażeniem dwoinkami rzeżączki, wskazanie czynnika zakaźnego powodującego wydzielinę jest bardzo trudne. To głównie Chlamydia trachomatis wywołuje nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej.

 

W jaki sposób można zarazić się Chlamydia trachomatis i kiedy wykonać badanie na chlamydię

 

Chlamydia trachomatis przenosi się nie tylko drogą płciową, ale również kropelkową – poprzez ręce lub materiały zanieczyszczone fekaliami. Do głównych powikłań należy zapalenie stawów. Niektóre serotypy tej bakterii wywołują stany zapalne oczu, poprzedzone infekcjami intymnymi. Powszechnie znaną i dość częstą chorobą jest trachoma oczu (jaglica). Towarzyszy jej rozległy proces zapalny spojówki, co może prowadzić nawet do utraty wzroku.

 

Badanie na chlamydię

Jeśli wystąpią opisane objawy, koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Po wykonaniu badania na chlamydię i otrzymaniu dodatniego wyniku należy poinformować o tym partnera lub osoby, z którymi doszło do współżycia w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Oni również powinni zostać poddani badaniom. Podczas leczenia i przez tydzień po jego zakończeniu zaleca się zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej. Jeśli chodzi o cenę badania na chlamydię, można sprawdzić ją na stronie naszej aktualnej oferty. Kobiety powinny badać się regularnie – wczesna diagnoza jest szczególnie istotna dla pań planujących ciążę, ponieważ chlamydia zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej oraz przedwczesnego porodu.

By pokonać infekcję Chlamydia trachomatis, stosuje się antybiotykoterapię (doksycyklina). W przypadku dzieci, kobiet w ciąży oraz alergików zaleca się podawanie erytromycyny.

Jeśli niepokoją Cię pewne objawy, zgłoś się na wizytę i wykonaj badanie na chlamydię! Uzyskasz rzetelny wynik, który pozwoli zweryfikować Twoje obawy.