Kiedy na badania?

Badania na choroby weneryczne opierające się na metodach biologii molekularnej to sposób na skuteczne wykrycie różnych typów zakażeń intymnych występujących w organizmie. Są skuteczniejsze niż tradycyjne badania przeciwciał. Diagnostykę zakażeń intymnych należy wykonać jak najwcześniej od momentu potencjalnego zakażenia. Szybkie wprowadzenie odpowiedniego leczenia uniemożliwi rozwój choroby wenerycznej i uchroni przed możliwymi powikłaniami. Należy pamiętać, że rekomendowany czas wykonania badania może być różny w zależności od wybranej metody diagnostycznej.

Badania na choroby weneryczne są zalecane kobietom oraz mężczyznom, ponieważ obie płcie są narażone na zakażenia intymne. Niektóre z infekcji intymnych przebiegają bezobjawowo, co nie oznacza, że nie należy ich leczyć. Badanie obecności przeciwciał przeciwko konkretnym patogenom (badanie z krwi) można wykonać po upływie kilku tygodni od ryzykownej sytuacji intymnej. Przyczyną tego jest tzw. okno serologiczne, czyli czas, jaki musi upłynąć od momentu zakażenia do pojawienia się w krwi pacjenta specyficznych przeciwciał. Czas ten jest różny w zależności od badanego patogenu.

Badania genetyczne z zastosowaniem technik biologii molekularnej można wykonać znacznie szybciej. W badanym materiale, którym najczęściej jest wymaz z miejsca potencjalnie zakażonego (cewka moczowa, szyjka macicy, jama ustna), wykrywa się obecność DNA (materiału genetycznego) danego czynnika zakaźnego. Przewagą tej techniki jest również możliwość wykrycia w jednym teście wielu drobnoustrojów jednocześnie.

Test na choroby weneryczne realizowany metodami biologii molekularnej umożliwia badanie wielu patogenów w jednym oznaczeniu. Zapewniają szybką identyfikację gatunkową patogenów stanowiących przyczynę problemów intymnych, w tym zakażeń mieszanych. Tym samym stanowią skuteczne narzędzie diagnostyczne ułatwiające prawidłowe rozpoznanie i wdrożenie wycelowanej przeciw zidentyfikowanym patogenom terapii. Testy CANDIDA-10, STI-11, HPV-30 to pakiety, w których podczas badania analizie poddawane są konkretne zestawy patogenów odpowiedzialnych za grzybice, choroby weneryczne, raka szyjki macicy i innych narządów płciowych. Najbardziej kompleksową diagnostykę zakażeń intymnych wykonasz, zamawiając pakiet MAX 41, za pomocą którego sprawdzisz aż 41 patogenów przenoszonych drogą płciową. Skuteczna i szybka diagnoza infekcji intymnej jest kluczem do sukcesu, czyli do postawienia diagnozy oraz dobrania odpowiedniego leczenia dla konkretnej jednostki chorobowej.

Na badania koniecznie należy się wybrać, jeśli pacjent zauważy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy lub odbył stosunek z osobą potencjalnie zakażoną. Test na choroby weneryczne można zamówić online bez wychodzenia z domu. Próbkę do badania pobierzesz samodzielnie w dyskretnych i komfortowych warunkach domowych. 

ZBADAJ SIĘ