Przyczyny infekcji

Kontakty seksualne bez odpowiedniego zabezpieczenia stanowią główną przyczynę rozprzestrzeniania się infekcji intymnych.

Od ponad dekady na świecie, w tym również w Polsce, zauważalny jest wzrost infekcji spowodowanych patogenami z grupy STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Jest to związane z większą otwartością seksualną, ale problem dotyczy również osób pozostających w stałych związkach. Pary często rezygnują ze stosowania prezerwatyw na rzecz wygodniejszej antykoncepcji hormonalnej – koncentrując się wyłącznie na zapobieganiu niechcianej ciąży, bagatelizują zagrożenia, jakie może nieść za sobą seks. Osoba zarażona może być nieświadomym, bezobjawowym nosicielem czynnika zakaźnego i nieumyślnie przenieść infekcję na swojego partnera.

Do wzrostu zachorowalności na choroby weneryczne przyczyniają się głównie ryzykowne zachowania seksualne oraz duża liczba partnerów seksualnych. Ale nie tylko! Stosowanie długotrwałej antybiotykoterapii, stany obniżonej odporności, a także niektóre choroby mogą ułatwiać rozprzestrzenianie się infekcji intymnych. Kobiety w ciąży wykazują zwiększoną podatność na zakażenia intymne.Istnieje również możliwość przeniesienia czynnika chorobotwórczego z matki na dziecko. Jest to możliwe zarówno w czasie ciąży, jak i podczas porodu siłami natury oraz karmienia piersią. Przeniesienie patogenu z matki na dziecko może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych u dziecka.