Zdrowie intymne

Irygacja pochwy, czyli douching – niewskazane domowe SPA pochwowe

Irygacja pochwy (ang. vaginal douching) to nic innego niż przepłukiwanie jej wodą lub z użyciem detergentów. Często stosuje się wodę z mydłem, roztwory kwasu octowego, pochodne mocznika, preparaty jodyny. Praktyka ta stosowana była już w XIX wieku (głównie przez prostytutki, w ramach zachowania czystości pomiędzy klientami) i przekazywana z pokolenia na pokolenie jako metoda higieny pochwy. Niestety niesłusznie.

Skąd więc pomysł na wykonywanie takich zabiegów przez kobiety?

Większość stosujących to rozwiązanie użytkowniczek odpowiada jednogłośnie, że daje im to poczucie czystości miejsc intymnych. Umożliwia pozbycie się przykrego zapachu, zwłaszcza po menstruacji, a także jest sposobem na walkę z drobnymi dolegliwościami, takimi jak swędzenie, czy pieczenie. Dla innych pań jest to sposób na uniknięcie infekcji przenoszonych drogą płciową lub nawet ciąży.

Jak jest w rzeczywistości?

Jak dotąd nie udało się znaleźć żadnych dowodów wskazujących na korzyści wynikające z przeprowadzania wypłukiwania pochwy. Wręcz przeciwnie.

Co czego prowadzi irygacja pochwy?

Negatywnych skutków takich zabiegów można wymienić sporo.

Główne problemy ginekologiczne wynikające z częstych irygacji pochwy to:

  1. waginozy bakteryjne,
  2. wzmożone ryzyko infekcji HIV i Chlamydia,
  3. zapalenie narządów miednicy mniejszej (ang. PID – pelvic inflammatory disease),

a także szereg problemów położniczych, jak zwiększone ryzyko:

  1. przedwczesnego porodu,
  2. niskiej masy urodzeniowej dziecka,
  3. ciąży pozamacicznej.

Istnieją również badania wskazujące na podwyższone ryzyko zachorowania na raka jajnika! Stwierdzono także zależność między praktykowaniem irygacji pochwy, a wzrostem występowania infekcji HPV, zwłaszcza typów wysokiego ryzyka rozwoju nowotworu szyjki macicy.

Irygacja pochwy – do czego może doprowadzić?

W pochwie naturalnie bytują drobnoustroje, które mają na celu zachowanie jej odpowiedniego pH i samooczyszczanie. Irygacja zaburza te funkcje powodując wzrost podatności na infekcje, prowadząc do waginoz bakteryjnych (ang. BV- bacterial vaginosis). Płukanie pochwy solankami lub roztworem kwasu octowego prowadzi do zaburzeń naturalnej flory bakteryjnej w obrębie waginy w ciągu 10 minut, która potrzebuje około 72 godzin do wyrównania stanu sprzed irygacji. W tym czasie narażenie na infekcje z grupy STI jest wysoce podwyższone. Ostatecznie rezultat tego zabiegu jest całkowicie odwrotny od zamierzonego.

Skutkiem występujących naturalnie w pochwie bakterii jest jej specyficzny zapach, co nie powinno skłaniać kobiet do przeprowadzania irygacji. Nasilenie zapachu w kierunku rybiego odoru może świadczyć o infekcji intymnej, którą powinien zdiagnozować lekarz. Pieczenie i swędzenie również nie powinno być leczone na własną rękę – objawy te zawsze należy konsultować ze specjalistą.

Statystyki związane ze skutkami stosowania zabiegów przepłukiwania pochwy są przerażające. Badania wskazują podwyższone ryzyko PID o 73% w stosunku do kobiet niestosujących irygacji, o 76% podwyższone ryzyka występowania ciąży pozamacicznej, 2-krotnie większe występowanie infekcji HIV oraz spadek płodności o 30%.

Należy pamiętać, że codzienna pielęgnacja okolic intymnych to nie irygacja pochwy, a jedynie przemywaniem okolic intymnych z zastosowaniem odpowiednich środków higieny.

LITERATURA:

  1. Gonzalez, Nicole L.; O’Brien, Katie M.; D’Aloisio, Aimee A.; Sandler, Dale P.; Weinberg, Clarice R., “Douching, Talc Use, and Risk of Ovarian Cancer”, Epidemiology: November 2016 – Volume 27 – Issue 6 – p 797–802
  2. Thanh Cong Bui, Thuy Nhu Thai, Ly Thi-Hai Tran, Sanjay S. Shete, Lois M. Ramondetta, Karen M. Basen-Engquist, “Association Between Vaginal Douching and Genital Human Papillomavirus Infection Among Women in the United States”, The Journal of Infectious Diseases, Volume 214, Issue 9, 1 November 2016, Pages 1370–1375
  3. Barbara Hansen Cottrell, “Vaginal Douching”, JOGNN, January 2003Volume 32, Issue 1, Pages 12–18
  4. https://www.webmd.com/women/guide/vaginal-douching-helpful-or-harmful
  5. https://timeline.com/sexist-history-douching-bcc39f3d216c
  6. https://www.medicinenet.com/vaginal_douche_douching/article.htm#can_douching_affect_fertility_or_pregnancy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>