Rzęsistkowica

Rzęsistkowica to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaka Trichomonas vaginalis (inaczej rzęsistek pochwowy), która prowadzi do stanów zapalnych układu moczowo-płciowego. Przenoszona jest głównie przez kontakty seksualne. Możliwe jest zakażenie drobnoustrojem poprzez kontakt z zainfekowanym materiałem (artykuły toaletowe, odzież). Odnotowano też przypadki zarażenia dziecka przez matkę w trakcie porodu naturalnego. Zakażenia Trichomonas vaginalis są bardzo powszechne – w 2016 roku zarejestrowano blisko 156 milionów nowych przypadków na świecie.

Mężczyźni są zazwyczaj bezobjawowymi nosicielami. Sporadycznie może u nich wystąpić zapalenie cewki moczowej, gruczołu krokowego i inne dolegliwości ze strony dróg moczowo-płciowych. Zakażenie u kobiet jest zwykle bezobjawowe, ewentualnie zauważa się niezbyt obfite wodniste, cuchnące, zielonożółte upławy. Może wystąpić zapalenie pochwy, któremu towarzyszą swędzenie, pieczenie i bolesne oddawanie moczu. W przypadku infekcji Trichomonas vaginalis wysoce istotne jest przebadanie i wyleczenie mężczyzny, który przez brak objawów towarzyszących zakażeniu często jest nieświadomym nosicielem patogenu wywołującego rzęsistkowicę.

Lekiem stosowanym w przebiegu zakażenia Trichomonas vaginalis jest metronidazol.

W przypadku dodatniego wyniku badania w kierunku infekcji intymnej należy niezwłocznie poinformować o tym fakcie partnera oraz osoby, z którymi współżyło się w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Partnerzy powinni również zostać przebadani pod kątem zakażenia. W trakcie oraz do tygodnia po zakończeniu leczenia należy zachować wstrzemięźliwość seksualną.